Uzay ve Mars

Mars ve Uzay Hakkında

Uzayı seviyorsanız #TheMartian filmine mutlaka gidin. Gelecekte olabilecekleri biraz daha yakından anlayın. Matt Damon güzel oynamış. Severim kendisini.

Yakın bir gelecekte neler olacağını biz aslında hep filmlerden öğreniyoruz diye düşünüyorum. Benim gibi pek çok düşünen olduğuna da eminim. Çünkü hatırlarsanız otomatik kapılar, saatle konuşmalar gibi bir çok buluş bize filmlerle gösterildi ve birkaç yıl aradan sonra hayatımıza sokulu verdi.

Biz ne yaptık. Sadece kullandık. Yenilikçi olmak adına bilimsel bir buluşumuz yok gibi. Çünkü “Türk; öğün, çalış, güven” deki çalışı unuttuk. Çalışmadan başarı elde edilmez. Hazırı kullanmak sadece sizi tüketici yapar. Tüketici olduğunuz sürece de üretici olmak istemezsiniz. Paradoks gibi 🙂

Yakında neler olacağını söyleyeyim size. Not alın bunları. Yıllar sonra okur ve Özcan BATMAZ dedi dersiniz 🙂


1- @Google ve @Tesla gibi pek çok şirketin testlerini yaptığı şoförsüz araçlar trafikte görev alacaklar.

2- Kişisel uçan helikopter benzeri araçlar olacak ve havadan ulaşım sağlanmaya başlayacak.

3- Artık her eşya internete bağlı çalışacak. Buzdolabıdan televizyona, su ısıtıcınızdan klimaya kadar her şey uzaktan erişilebilir ve otomatik sipariş verebilir gibi özelliklere kavuşacak.

4- 3 boyutu yazıcı ile bir çok alanda hızlı üretim fabrikaları kurulacak.

5- Robotlar günlük hayatımıza girecekler. #Irobot filmindeki gibi, sosyal hizmetlerin büyük bir çoğunluğu robotlar tarafından yapılacak.Özel sektördeki işlere robotlar alınmaya başlayacak.

6- Marsa yerleşilecek. #MarsOne projesi gibi projelerle insan kolonileri oluşturulacak.

7- #Her filmindeki yada yine #Irobot filmindeki #Wiki gibi konuşan bilgisayarlar ve sistemler olacak. Sanal ya da diğer değişle Yapay Zeka büyüyecek, gelişecek.

8- #NicholasTesla’ nın kablosuz elektrik aktarımı gerçekleştirilecek.

9- Dünya kuraklık ve insan fazlalığı yüzünden savaşlarla ve doğal afetlerle boğuşurken, zenginler uzay yolculukları yaparak Mars ’a yerleşecek.

10- Zamanda geçmişe yolculuk yapılabilecek.(bu hiçbirimiz göremeyiz gibi geliyor 🙂 )

Uzayda sayısız galaksi olduğunu düşünürseniz, bunları yapmış bir canlılar topluluğu olduğu fikrine de ulaşabilirsiniz. Bunlardan birileri bizden mutlaka ileridedir. 🙂 Kim bilir belki onlar da bizim gibi geri kalmış bir evren arayışı içindedirler. Bulurlarsa halimiz yaman 🙂

Leave A Comment