Geçmişe Yolculuk | çocukken hepimiz masumduk

ozcan-bebeklik

 

Bu fotoğrafa her baktığımda, Rabbim ‘in beni bu ailede dünyaya getirmesi için şükrederim. soldaki zayıf olan annem, önündeki abim, sol koluyla beni taşıyan ise süt annem. Allah hepsini uzun ömürler nasip etsin. Doğduğum evin önünde muhtemelen 1975/76 gibi çekilmiş bir fotoğraf. Zenginlik içinde büyümemiş her çocuk gibi, asıl zenginliğin örf, adet, anene, terbiye, saygı, sevgi, dürüstlük, ALLAH korkusu, kul hakkı yememe ve iyi bir insan olmayı öğrendim. Bizim zenginliğimiz buydu. Şükürler olsun.

Ne giydiğimiz veya ne yediğimizin bir önemi yok aslında!

Önemli olan ne kadar dürüst, doğru bir insan olduğumuz. Bunu pek çok insan anlamıyor maalesef. Sanıyorlar ki güzellik, şıklık, hangi marka giydiği, hangi mekanlara takıldığı insanı tanımlıyor. Oysa söyledikleriniz ve yaptıklarınız sadece sizi tanımlar. Yaptığınız her şey zamana bir not düşer. Kötü yaptığınız kötülükler not defterinize, iyilikleriniz iyilik not defterine. İşte bunlarla hesaba çekilirsiniz. Borç Alacak hesabı bir nevi.

Muhasebe dedikleri bu işte. Hayat muhasebesini iyi yapmalı herkes.

Alacaklarınız borçlarınızdan fazlaysa cennete, değilse cehenneme gidersiniz demek sanırım kısmen doğru. Tabi ki İslamiyete inanan mümin insanlar olarak, kararın ALLAH ‘ın hükmünde olduğunu biliyoruz. Bazen bir sevap bile sizi cennete götürebilir. Bazen de bir kul hakkı sizi cehenneme götürebilir. O zaman adımlarımızı dikkatli atmalıyız. Hem de çok dikkatli.

Bizim dönemimizde yaşayan pek çok insan gerçek değerlere göre yaşıyordu. Şimdi maalesef bu kaybolmak üzere. Nedenlerine girmeyeceğim. Ama özetle nefise hükmeden iblise uyulmasını neden olarak gösterebilirim. Hiçbirimiz günahsız değiliz tabi ki. Ama mümkün olduğunca sevaplarımızı çoğaltmalı ve günahlarımızı azaltmalıyız. Aksi halde durum kötü 🙂

İşte bu yüzden çocukken yaşadığımız masumiyete geri dönmeliyiz. Çıkarsız, beklentisiz sevmeli, saygı duymalı, her şeye hoş görülü davranmalıyız. Tüm canlılara saygı göstermeliyiz. Hayır işlemeli ve bundan ne olursa olsun vazgeçmemeliyiz. Unutmamalıyız ki burası sadece oyun bahçesi. Keyif almalı, keyif vermeliyiz.

Tekrar ALLAH ‘a sonsuz şükürler olsun. Bana verdiği tüm nimetler için. Sağlıklı bir vücut, harika bir aile, ve saymakla bitiremeyeceğim şeyler için.

Rabbim hayırlı dileklerimi kabul etsin.  🙂 amin.

Leave A Comment